Słowa, które oczyszczają – VIII Niedziela Zwykła


Łk 6, 39-45

Z obfitości serca mówią usta

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział uczniom przypowieść:
?Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?

Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: ?Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku?, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego.

Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta?.

„Jak o uprawie drzewa świadczy jego owoc, tak mowa o zamyśle serca człowieka.”

„Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta”.Zastanawiam się jak wygląda skarbiec mojego serca? Co zawiera? Czy przypadkiem nie ma w nim tandety, fałszu, obłudy? Jak wyglądają moje spotkania i rozmowy z drugim człowiekiem?

Czy moje słowa niosą innym pomoc, prawdę, pociechę, bezpieczeństwo? Czy są łagodne, czy nie obciążają drugiego człowieka? Czy nie są źródłem obmowy, kłótni? Czy poprzez moje słowa przypominam innym o Obecności Boga, o tym, że ON JEST, JEST OBOK.

Skarbiec mojego serca należy do Ciebie, Panie. To Ty wydobywasz z niego złoto i poddajesz próbie ognia. Niech Twoje Słowo oczyści moją wiarę, nadzieję i miłość, moje intencje czynienia czegokolwiek., moje relacje. Niech Twoje Słowo oczyszcza moje oczy, abym nie była ślepa na znaki Twojej OBECNOŚCI i Twojego działania w moim życiu, abym nie była ślepa na drugiego człowieka, który zawsze jest darem i zadaniem od Ciebie.

s. Wioletta

Podziel się: